W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie hodowli zwierząt czy uprawy roślin bez odpowiednich maszyn rolniczych. Nie tylko ułatwiają one codzienną pracę rolnika, lecz mają też niebagatelny wpływ na zwiększenie wydajności i większe zarobki. Rolnicy, którzy planują zakup nowych maszyn, zazwyczaj stoją przed dylematem: wybrać produkt nowy czy używany? W dzisiejszym wpisie omówimy wszystkie „za” i „przeciw”.

Maszyny używane

Głównym argumentem przemawiającym za zakupem maszyny używanej jest zazwyczaj jej cena, znacznie niższa, niż nowej. Może ona być jednak złudną oszczędnością. Kupując maszynę używaną, rolnik nigdy nie może być pewien, w jakim naprawdę jest ona stanie i jak była eksploatowana. Może okazać się, że zakupiony sprzęt będzie wymagał wielu kosztownych napraw. Jeśli do tego popsuje się w szczycie sezonu żniwnego, straty mogą być jeszcze większe. Dlatego rolnikom, którzy planują zakup maszyny używanej, polecają wybór sprzętu nie od osoby prywatnej, lecz od pośrednika, który specjalizuje się w dostawie sprzętów rolniczych z drugiej ręki. W tym przypadku zdarza się, że na maszynę otrzymamy krótką gwarancję.

Zakup maszyny nowej

Nowy paszowóz, owijarka czy sieczkarnia może być sporym wydatkiem, jednak z pewnością wartym każdej złotówki. Decydując się na sprzęt prosto od producenta, możemy być pewni, że przez najbliższe lata posłuży nam bezawaryjnie. W razie problemów zawsze możemy liczyć na obsługę gwarancyjną. Kupujemy maszynę, która w naszym gospodarstwie spokojnie posłuży nawet jeszcze kilkadziesiąt lat. Czy rzeczywiście nowe maszyny są dla rolników nieosiągalne? Nie jest to do końca prawdą. Rolnicy mogą liczyć na wiele dofinansowań zakupu maszyn, a także na preferencyjne kredyty i leasingi, oferowane przez banki, jak i samych producentów sprzętu. Szukając nowej maszyny do swojego gospodarstwa, warto z pierwszej kolejności zapoznać się z ofertą marek, które wyrobiły sobie już sporą renomę w Polsce i na świecie, lecz wciąż pozostają stosunkowo korzystne finansowo tak jak np. Tosun. Zaletą kupowania nowej maszyny jest również to, że może ona zostać zaprojektowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami naszego gospodarstwa. Płacimy więc za to, czego dokładnie oczekujemy, a nie używany produkt, który jest najbardziej zbliżony do takiego, jakiego potrzebujemy.