W prowadzeniu gospodarstwa hodowlanego bardzo ważne jest przywiązanie dużej wagi do jakości paszy podawanej zwierzętom.

Dokładnie wymieszana i rozdrobniona pasza jest gwarancją dobrej jakości mleka krowiego i zdrowia całego stada. Krowy nie mają wówczas możliwości sortowania składników, a zatem przyjmują wszystkie potrzebne wartości odżywcze. Hodowcy często stają przed dylematem, jakim jest kupno paszowozu poziomego lub pionowego. Kiedy paszowóz poziomy będzie lepszy od pionowego?

Paszowóz poziomy – najlepszy dla dużych gospodarstw hodowlanych

W dużych gospodarstwach hodowlanych, w których codziennie podawana jest pasza kilkudziesięciu, a nawet kilkuset krowom liczy się przede wszystkim skrócenie procesu rozdrabniania i mieszania treści paszowej oraz możliwość oszczędności. Hodowcy w tym przypadku chętniej wybierają paszowozy poziome, które są w stanie im to zagwarantować. Dzięki dużej mocy i wyposażeniu w poziomy system tnący i rozdrabniający przygotowuje w krótkim czasie nawet duże nakłady mieszanki, która przy tym nie traci na swojej jakości. Charakteryzują się niskim spalaniem i są w stanie pracować nawet przy małych ciągnikach – oszczędności na paliwie są wówczas bardzo duże. Poziome paszowozy są proste w obsłudze i łatwe w konserwacji, olej napędowy wymienia się co dwa lata. Koszt noży do tej maszyny to około 30 zł, podczas gdy noże do pionowego paszowozu to kwota wyższa niż 200 zł.

Paszowóz pionowy – dobry do mniejszych gospodarstw

Przed zakupem paszowozu ważne jest, aby ocenić realnie swoje potrzeby. W małym gospodarstwie hodowlanym, gdzie ilość bydła nie przekracza 20 sztuk, dobrze sprawdzą się paszowozy pionowe. Podobnie jak poziome, charakteryzują się niskim spalaniem, ale czas mieszania i rozdrabniania jest już dłuższy. Są bardzo proste w obsłudze, nawet dla niedoświadczonego operatora. W pionowym paszowozie zamontowane ślimaki charakteryzują się różnymi obrotami, wolniejsze stosowane są do mieszania, szybsze oczyszczają zbiornik z pozostałości pożywienia. Zakup takiej maszyny szczególnie opłaca się małym gospodarstwom, ponieważ są tańsze od wozów paszowych poziomych.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem paszowozu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać maszynę dostosowaną do Twoich potrzeb.