Wóz paszowy to podstawa wyposażenia gospodarstwa zajmującego się hodowlą bydła. Służy do przygotowania i zadawania pasz. Znaczenie ułatwia pracę w gospodarstwie. Dzięki możliwości dopasowania gabarytów sprzętu do potrzeb wozy paszowe stosowane są zarówno w mniejszych, jak i większych gospodarstwach. Wóz paszowy to maszyna używana każdego dnia w gospodarstwie, dlatego musi cechować się niezawodnością, a także niskim zużyciem paliwa, ponieważ pozwoli to znacznie obniżyć koszty funkcjonowania gospodarstwa.

Wybór odpowiedniego wozu paszowego

Dobranie odpowiedniej maszyny to najważniejszy krok prowadzący do zmniejszenia zużycia paliwa. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na szybkość przygotowania paszy przez konkretny wóz, ponieważ jeśli czynność trwa zbyt długo, znacznie zwiększa to zużycie paliwa. Kolejna kwestia to oczywiście zakup sprzętu o odpowiedniej mocy silnika. Ważne jest dostosowanie pojazdów i sprzętu rolniczego do wielkości gospodarstwa oraz jego faktycznych potrzeb. Zawsze należy pamiętać, że nowszy sprzęt cechuje się niższym zużyciem paliwa, i chociaż jest to duży wydatek, to w perspektywie kilku lat przekłada się na ogromne oszczędności. Reduktor obrotów, w który można doposażyć wóz paszowy również pozwoli na obniżenie zapotrzebowania mocy.

Odpowiednie użytkowanie sprzętu  

Na zużycie paliwa duży wpływ ma również stan techniczny, dlatego należy poddawać wóz paszowy regularnym przeglądom technicznym oraz wymieniać zużyte części. W związku z tym najlepiej kupować sprzęt u producenta, który oferuję stały serwis maszyny. Należy też pamiętać o regularnej wymianie oleju silnikowego. Kolejną kwestią jest odpowiednie dopasowanie mocy paszowozu do ciągnika. Wóz paszowy nie powinien mieć większego zapotrzebowanie na moc, niż ma ciągnik, do którego będzie podpinany. Należy także sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach i stan ogumienia oraz stosować paliwo odpowiedniej jakości zalecane przez producenta, bo to również kwestie, która przekładają się na wyższe koszty eksploatacji.

Wóz paszowy to jeden z najbardziej eksploatowanych sprzętów w gospodarstwie zajmującym się hodowlą bydła, dlatego generuje on spore zużycie paliwa. Należy wybrać taki sprzęt, który cechuję się niskim zużyciem paliwa. Następnie warto postawić na regularne serwisowanie i usuwanie usterek, co dodatkowo zmniejszy ilość paliwa wykorzystywanego w gospodarstwie.