Zmechanizowane podawanie paszy jest koniecznością, jeśli chcemy by zwierzęta były zdrowe, a ich wydajność jak najwyższa. Użycie paszowozu to także ogromna oszczędność czasu hodowcy i możliwość wykarmienia dużego stada, co przy ręcznym podawaniu paszy jest niemalże niemożliwe. Paszowóz to jednak z niewielu maszyn w gospodarstwie hodowlanym, która jest w użyciu codziennie, cały rok. Przez to szybciej ulega wyeksploatowaniu szybciej niż inne maszyny. Co możemy zrobić, aby wóz paszowy służył nam na lata?

Stały dostęp do serwisu producenta

Wóz paszowy, ze względu na jego częste używanie, wymaga właściwego traktowania i bieżącej obsługi. Nawet niewielka usterka stanowi duży problem dla hodowcy. Dlatego kupując paszowóz trzeba się upewnić, czy producent oferuje stały dostęp do serwisu. Warto kupować te maszyny u rodzimych producentów lub w firmach, które mają szeroko rozwinięte sieci dystrybucyjne. Wówczas dostęp do serwisu jest bezproblemowy i możliwe jest szybkie usunięcie awarii.

Serwis to nie tylko usługa naprawy usterki. To regularne przeglądy maszyny, smarowanie części ruchomych czy wymiana oleju, czyli działania zapobiegawcze awariom i wydłużające żywotność paszowozu. Bardzo istotna jest też regularna kontrola ostrości noży na ślimaku, bo od niej zależy jak długo maszyna będzie musiała pracować by pociąć i wymieszać każdą dawkę paszy. Im dłużej wóz paszowy pracuje przy jednym użyciu, tym większe jest ryzyko jego szybkiego wyeksploatowania.

Utrzymanie czystości

Aby paszowóz służył nam latami bardzo ważne jest utrzymanie go w czystości. Dokładne wygarnianie resztek paszy ogranicza proces oddziaływania kwasów na stal. Należy też dbać o jakość składników paszy – jeśli znajduje się w nich piach, kamienie lub metalowe elementy doprowadzi to do zwiększenia tarcia i ścierania stali na wewnętrznych elementach wozu a także do szybkiego tępienia się noży. Coraz częściej montuje się magnesy na ścianie kosza. Wyłapuje on metalowe elementy z zanieczyszczonej paszy, co chroni bydło przed połknięciem, a wóz przed zwiększonym wycieraniem.