Owijarki stacjonarne to jedne z wielu maszyn wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Znacząco ułatwiają one zbiór zielonek, gwarantując szybką i efektywną pracę, co w przypadku rolnictwa jest niezwykle ważne. Owijarki stacjonarne służą w celu owijania odpowiednio dobraną folią bel siana. To pierwszy krok do przygotowania paszy dla zwierząt w postaci kiszonek. Wyjaśniamy, jak działają owijarki stacjonarne i co wpływa na ergonomię ich pracy.

Czym jest ergonomia i jakie ma znaczenie dla operatora maszyny?

Ergonomia jest specyficznym rodzajem nauki. Ta nauka interdyscyplinarna zajmuje się przystosowywaniem miejsca pracy oraz wykorzystywanych podczas jej wykonywania maszyn i urządzeń do możliwości człowieka.

Ergonomia służy optymalizacji i tworzeniu nowych rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort pracy, a także ma na celu ułatwienie i usprawnienie wykonywania codziennych obowiązków. Ergonomia jest szczególnie ważna w przypadku obsługi różnych maszyn i urządzeń. Dzięki ergonomii koncepcyjnej oraz ergonomii korekcyjnej możliwe jest projektowanie maszyn, które są idealnie dopasowane do specyfiki branży oraz potrzeb ich operatorów.

Co decyduje o ergonomii pracy owijarek stacjonarnych?

Owijarki stacjonarne i inne maszyny umożliwiające efektywną pracę na roli, muszą być prawidłowo dopasowane do środowiska, w którym będą pracować.  Specyficzne warunki oraz intensywna eksploatacja maszyn rolniczych wymuszają zastosowanie odpowiednich rozwiązań projektowych, które zagwarantują pełne bezpieczeństwo podczas ich obsługi. W przypadku owijarek stacjonarnych do balotów mamy do czynienia z wieloma rozwiązaniami, które wpływają na ergonomię pracy maszyny, czyniąc ją szybszą, prostszą i bardziej komfortową dla operatora. Na ergonomię pracy owijarek stacjonarnych wpływa m.in.:

  • zastosowanie trwałych materiałów,
  • masywna konstrukcja,
  • licznik, który pozwala kontrolować postęp prac,
  • zastosowanie rozwiązań zapobiegających poślizgowi beli,
  • nieskomplikowana obsługa,
  • możliwość agregowania z ciągnikiem.

Owijarki stacjonarne zapewniają stały ruch beli, dzięki czemu wykonywana przez nie praca jest precyzyjna i przebiega bez zakłóceń. Niektóre owijarki stacjonarne wyposażone są w stawiacze bel, co także wpływa na ergonomię ich pracy.